Prof dr hab. Andrzej Stanisław Jakubecki
Prof. dr hab. Andrzej Jakubecki (ur. 22 lutego 1958 r. w Przemyślu) studia prawnicze ukończył na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie W 1989 uzyskał na tej samej uczelni stopień doktora na podstawie pracy zatytułowanej Restituto in integrum w sądowym postępowaniu cywilnym. Habilitował się również na UMCS w 2001 w oparciu o rozprawę Postępowanie zabezpieczające w sprawach z zakresu prawa własności intelektualnej. 25 czerwca 2013 otrzymał tytuł profesora nauk prawnych.
Odbył aplikację sądową zakończoną w 1982 egzaminem sędziowskim, a także staże naukowe na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie w Mediolanie. Od 1980 zawodowo związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, od 2003 na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a od 2014 jako profesor zwyczajny. W 2002 został kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego i Międzynarodowego Prawa Handlowego. W latach 2005–2012 przez dwie kadencje pełnił funkcję prodziekana WPiA UMCS ds. współpracy z zagranicą. Został również wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz prezesem zarządu Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych, zrzeszającego środowisko pracowników naukowych zajmujących się postępowaniem cywilnym w Polsce i na Litwie. Dwukrotnie reprezentował Polskę w pracach grupy roboczej prawa upadłościowego Komisji ONZ UNCITRAL w Nowym Jorku. Od 2002 powoływany w skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. W ramach Komisji bierze udział w pracach licznych zespołów przygotowujących projekty nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o postępowaniu grupowym, Prawa upadłościowego i naprawczego i innych.
Jest autorem i współautorem publikacji naukowych z zakresu postępowania cywilnego oraz prawa upadłościowego, m. in. wielokrotnie wznawianego komentarza do kodeksu postępowania cywilnego. Dorobek naukowy prof. A. Jakubeckiego obejmuje ponad 100 pozycji, w tym 5 monografii, 4 komentarze, a ponadto rozprawy, artykuły, glosy oraz inne Ważniejsze publikacje: Prawo upadłościowe i naprawcze (2003 wyd. I), Postępowanie zabezpieczające w sprawach z zakresu prawa własności intelektualnej (2000 wyd. I), Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz (2011 wyd. I wspólnie z F. Zedlerem), Kodeks postępowania cywilnego Komentarz (2012 wyd. I wspólnie z A. Hrycaj), Krajowy Rejestr Sądowy i postępowanie rejestrowe: praktyczny komentarz (2002 wyd. I wspólnie z L. Ciulkinem i N. Kowalem), System Prawa Procesowego Cywilnego Tom 5 Postępowanie zabezpieczające (2016 wyd. I wspólnie z M. Walasikiem i T. Erecińskim).
8 października 2015 został wybrany przez Sejm RP VII kadencji na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jego kadencja jako sędziego zgodnie z uchwałą Sejmu rozpoczęła się 7 listopada 2015. Nie złożył dotąd ślubowania wobec prezydenta RP (z uwagi na brak inicjatywy ze strony prezydenta Andrzeja Dudy). 25 listopada 2015 Sejm głosami posłów PiS i Kukiz’15 podjął uchwałę „w sprawie stwierdzenia braku mocy prawnej” uchwały o wyborze Andrzeja Jakubeckiego na sędziego TK. 3 grudnia 2015 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o TK, na mocy których nastąpił wybór na sędziego TK, m. in. Andrzeja Jakubeckiego, są zgodne z odpowiednimi przepisami Konstytucji RP, a prezydent jest obowiązany do niezwłocznego przyjęcia ślubowania.
Marek Pasławski
Urodził się w 1951 r. Studia wyższe na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył w 1975 r. uzyskując tytuł magistra administracji na Wydziale Prawa i Administracji.
W 1991 r. dr Andrzej Srzednicki w trakcie towarzyskiej rozmowy zwrócił mu uwagę na istniejące przed wojną bardzo mało znane dotychczas procedury upadłościowe. Z jego analizy ekonomicznej dokonujących się przemian struktur gospodarczych wynikało, że procedury te w najbliższym czasie będą miały fundamentalne znaczenie dla reformy Balcerowicza. Opinię tę na kilku spotkaniach w Sudeckim Instytucie Zarządzania (dalej SIZ) we Wrocławiu, w których brałem udział, potwierdzili pracownicy naukowi Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pan dr Srzednicki poprosił go aby z radcą prawnym, zbadali stan prawny i przedstawili opinię co do procedur oraz wymogów dotyczących kandydatów na syndyków. Po analizie przepisów Prawa upadłościowego i układowego oraz po konsultacji z przewodniczącym Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego we Wrocławiu jednoznacznie wynikało, że idea wyłonienia grupy wykształconych syndyków i nadzorców sądowych jest w pełni uzasadniona i znajdzie pełne poparcie sędziów upadłościowych. W trakcie konsultacji sędziowie zwrócili uwagę, że szczególnie cenne dla syndyków byłoby połączenie wiedzy ekonomicznej, prawniczej, managerskiej i doświadczenia organizacyjnego w kierowaniu podmiotami gospodarczymi. Wyrazili oni pozytywną opinię aby syndykiem w przyszłości była spółka prawa handlowego w tym SIZ.
Powyższa opinia stanowiła podstawę dla podjęcia decyzji przez dr. Srzednickiego aby Sudecki Instytut Zarządzania SA zorganizował profesjonalny kurs w zakresie procedur upadłościowych. W 1991 r. zorganizowane zostały dwa kursy we Wrocławiu i w Wałbrzychu w wymiarze około 80 godzin wykładów. Wykładowcami byli przede wszystkim sędziowie Wydziału Gospodarczego. Poza samym Prawem upadłościowym i układowym wykłady obejmowały także wiedzę z zakresu praktyki upadłościowej i księgowej, wykładanych min. przez przedwojennego syndyka będącego jeszcze w latach dziewięćdziesiątych czynnym zawodowo adwokatem. Został kierownikiem tego kursu we Wrocławiu. Pod koniec kursu razem z dr Srzednickim i kolegami z SIZ–u zorganizował Zjazd Założycielski Stowarzyszenia Syndyków Sanatorów i Likwidatorów w lokalu Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa w budynku Naczelnej Organizacji Technicznej we Wrocławiu przy ul. Świerczewskiego. Siedzibą Stowarzyszenia był lokal przy ul Św. Marcina 4 we Wrocławiu. Statut Stowarzyszenia oraz procedury rejestracji w ówczesnym Sądzie Wojewódzkim we Wrocławiu przeprowadził sam, po konsultacjach z dr Srzednickim. Warto tutaj zaznaczyć, że proces rejestracji trwał kilka miesięcy z powodu wielu zmian przepisów prawnych oraz trudności z wykładnią tych przepisów przez Sąd, tym bardziej, że sprawa dotyczyła instytucji postępowania sądowego. Z tych względów gotowy już pierwotnie projekt Statutu uzgodniony na początku ze stosownym wydziałem Urzędu Wojewódzkiego wymagał następnie kilkunastu konsultacji i wielu zmian wymaganych przez Sąd Wojewódzki. Po sporządzeniu listy kandydatów gotowych podjąć się pracy syndyka, odbył konsultacje z sądami gospodarczymi. Poza wrocławskim także w Dzierżoniowie, Jeleniej Górze i w Opolu, w których następnie zatrudniani byli syndycy ze Stowarzyszenia SSLiS. Brał także udział w organizowaniu pierwszych konferencji szkoleniowych syndyków Dolnego Śląska.
Ukończył liczne kursy w zakresie wykonywanego zawodu syndyka, prawa gospodarczego, min. zdał w 1996 r. egzamin państwowy dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa a w 1998 r. egzamin z procedur upadłościowych zorganizowany przez Sąd Wojewódzki we Wrocławiu. Egzamin taki był warunkiem ujęcia na liście kandydatów na syndyków prowadzonej przez Prezesa Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu.
Od ukończenia studiów do 1991 r. pracował w organach administracji państwowej we Wrocławiu. W latach 1992 – 1995 był zatrudniony w Banku Zachodnim we Wrocławiu na stanowisku specjalisty w departamencie kredytów trudnych wykonując czynności związane z bankowymi postępowaniami ugodowymi.
Od 1992 r. wykonywał pracę nadzorcy sądowego i syndyka w postępowaniach upadłościowych i układowych w sądach dwukrotnie we Wrocławiu, w Dzierżoniowie, w Jeleniej Górze i w Opolu. Czynności syndyka wykonywał w 17 postępowaniach upadłościowych w tym w dużych firmach min. w Hucie Szkła Okiennego Murów SA w Murowie, „Regionalnej Strefie Gospodarczej „Zawadzkie” sp. z oo w Zawadzkiem w Zakładach Urządzeń Przemysłowych SA w Nysie, w Zakładach Rafineryjnych Naftopol SA w Kędzierzynie Koźlu, w Opolskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego nr 1 Jedynka SA w Opolu oraz w ponad 60 postępowaniach układowych.
W omawianym okresie prowadził likwidację w Zakładzie Stolbud przedsiębiorstwo państwowe w Namysłowie, w Stowarzyszeniu Stadnina Koni w Niemodlinie, w Hodowli Zarodowej Zwierząt sp. z o.o. w Chojnowie. Wykonywał także funkcję członka rady nadzorczej w Wytwórni Win SA w Bogatyni, w Towarzystwie Finansowo Leasingowym SA we Wrocławiu, członka rady wierzycieli w bankowym postępowaniu ugodowym w Fabryce Tkanin Meblowych Fatma w Pobiednej.
W latach 1992 -2009 wykonywał obowiązki biegłego rzeczoznawcy w Sądzie Rejonowym w Świdnicy w zakresie ocen finansowych i organizacyjnych podmiotów gospodarczych.
Od samego początku czynnie uczestniczył w pracach Stowarzyszenia Syndyków w pracach nad założeniem Stowarzyszenia we Wrocławiu, a następnie w Warszawie, w zjazdach, w Sądzie Koleżeńskim i w szkoleniach oraz pracach Oddziału Regionalnego Stowarzyszenia w Opolu i we Wrocławiu.
Obecnie przebywa na emeryturze.
Maria Thetschel-Zgud
Urodziła się w 7 lutego 1943 r. Maturę i studia skończyła w Krakowie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1968 r. obroniła pracę magisterską z prawa międzynarodowego publicznego. Aplikację sądową odbyła w latach 1972/73 zdając w 1974 r. egzamin sędziowski, a egzamin radcowski w 1975 r.
W latach 1975 – 2003 była radcą prawnym w przedsiębiorstwach, urzędach i biurze poselskim a w latach 1991 – 1994 wykładała prawo pracy i prawo cywilne w Szkole Biznesu Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego. Była również doradcą prawnym tego Towarzystwa.
Od 1992 do chwili obecnej jest syndykiem masy upadłości, uczestniczką szeregu precedensowych postępowań sądowych w postępowaniu upadłościowym oraz organizatorem i wykładowcą na kursach dla kandydatów na syndyków oraz kursach doszkalających – początkowo organizowanych przez Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe, a od 1995 r. przez Stowarzyszenie Syndyków Polskich z siedzibą w Krakowie
W latach 1993 – 1996 była patronem aplikantów radcowskich, a w latach 1994 – 2016 została konsultantem okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie w dziedzinie prawa upadłościowego
W 1994 r. współtworzyła Stowarzyszenie Syndyków Polskich. W latach 1994 – 2012 była Prezesem Stowarzyszenia Syndyków Polskich. Jako prezes SSP współtworzyła Ogólnopolską Federację Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów i była aktywną uczestniczką jego poczynań uczestnicząc w pracach Zarządu Federacji, Komisji Rewizyjnej, a ostatnio w Sądzie Polubownym.
Nie stroniła od pracy społecznej.
W 1981 r. została delegatem na Zjazd Solidarności w Oliwie i wiceszefem Komisji Rewizyjnej Zarządu Regionu Solidarności Małopolskiej. Od 1980 do 1981 r. była Szefem Komisji Zakładowej Solidarności w Krakowskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego. W latach 1990 – 1993 była kierownikiem Biura i rzecznikiem prasowym Wojewódzkiego Zarządu Solidarności Rolników Indywidualnych w Krakowie.
Włodzimierz Buchalski
Włodzimierz Buchalski urodził się 14 lutego 1946 r. w Sokołowie Podlaskim. Po maturze w Państwowym Liceum Techniki Teatralnej w Warszawie, w 1971 r. uzyskał tytuł magistra pedagogiki na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach ukończył wiele specjalistycznych kursów, m. in.: Akademie fűr Organisation: Seminarium – Kwalifikacje kadry kierowniczej dla gospodarki w Polsce; Stowarzyszenie Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów: Kurs podstawowy dla syndyków masy upadłościowej i likwidatorów podmiotów gospodarczych; Polska Fundacja Promocji Kadr: Kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa; ODK UW: Kurs dla pełnomocników d/s prywatyzacji; Zachodnie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości i Zachodnie Centrum Organizacji sp. z o. o. – licencjonowane kursy dla kandydatów na zarządców nieruchomości oraz pośredników w obrocie nieruchomościami (licencja zawodowa nr 9886 zarządcy nieruchomościami).
Od 1995 r. prowadził szereg postępowań likwidacyjnych, m.in.: jako likwidator: Miastoprojekt Poznań Sp. z o. o. w likwidacji; Euroluk Sp. z o. o. w likwidacji; PPHU Technoinstal Sp. z o. o. w Warszawie w likwidacji; Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Instalacji i Urządzeń Elektrycznych w Budownictwie ELEKTROMONTAŻ w likwidacji; TELSTRO Sp. z o. o. w likwidacji w Węgrowie; Warszawskie Restauracje Dworcowe „WARS” w likwidacji; Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Techniki Geologicznej w likwidacji; Business Training Agency Sp. z o. o. w likwidacji; PMiRPCh „Budochem” w likwidacji, Centrum Doradztwa i Edukacji Rolniczej w Pszczelinie (jbr); w Klimczak sp. z o. o. w upadłości jako pełnomocnik syndyka do spraw zarządu nieruchomością; w 2012 r. Rada Krajowa Federacji powołała go na likwidatora Ogólnopolskiej Federacji Syndyków Sanatorów i Likwidatorów.
Doświadczenia menedżerskie zdobywał jako: Kierownik Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Warszawie; kierownik COBR STOLBUD w Wołominie – wyznaczony przez Ministra Infrastruktury; Prezes Zarządu ELCAR Sp. z o. o. w Warszawie – powołany przez Zgromadzenie Wspólników; dyrektor generalny, członek Zarządu Business Training Agency Sp. z o. o.; Dyrektor Ośrodka Rozwoju Kadr Kierowniczych Fundacji Wspierania Inicjatyw Gospodarczych; dyrektor Ośrodka Doskonalenia Kadr Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie w Pęcicach .
Doradcze i konsultacyjne szlify zdobył wykonując różne funkcje w: „COTEX” Sp. z o. o. w Płocku – przewodniczący Rady Nadzorczej; Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego w Płocku- przewodniczący Rady Nadzorczej; UTIMER Sp. z o. o. w Warszawie – członek Rady Nadzorczej; IHAR: specjalista ds. organizacji i nadzoru właścicielskiego; WTBS Kwatera Sp. z o. o. – Kierownik Zespołu Eksploatacji; TELKOM-TELCENT w Kobyłce – doradca ds. zagospodarowania majątku; Ministerstwo Infrastruktury – przewodniczący Komisji w sprawie dokonania przekształceń w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej w Warszawie oraz Instytucie Gospodarki Mieszkaniowej w Warszawie; Fundacja na rzecz Giełdy Zbożowo-Paszowej w Warszawie – negocjator sprzedaży akcji; RUCH S.A. – negocjator Zarządu w sporze ze związkami zawodowymi.
Istotnym obszarem jego aktywności zawodowej były działania edukacyjne, m. in.: prowadzenie szkoleniowej i doradczej działalności gospodarczej pod firmą Włodzimierz Buchalski BTA „Forum Doskonalenia Umiejętności” w charakterze organizatora i wykładowcy; Uniwersytet Warszawski – Podyplomowe Studium Administracji przy Wydziale Prawa i Administracji, Szkoła Wyższa im. P. Włodkowica w Płocku, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Ostrołęce – wykładowca teorii organizacji i zarządzania, nauki administracji oraz organizacji pracy w administracji publicznej; Wyższa Szkoła Ubezpieczeń i Bankowości – wykład monograficzny z zakresu ekonomicznych, organizacyjnych i prawnych uwarunkowań postępowania układowego, upadłościowego i likwidacyjnego; firmy szkoleniowe – trener w zakresie organizacji i zarządzania w urzędach administracji publicznej; Wyższa Szkoła Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie – kierownik Studium Podyplomowego Audytu Wewnętrznego i Kontroli Finansowej.
Działalność wydawniczą rozwijał w Business Training Agency Sp. z o. o. gdzie był redaktorem wielu poradników z zakresu prawa finansowego, prawa pracy i prawa upadłościowego i układowego. Redagował wspólnie z W. Missalą biuletyn „Sanacje, likwidacje, upadłości” na łamach pisma „Prawo Przedsiębiorcy”. W latach 1996-1999 dla międzynarodowej firmy prawniczej Baker&McKenzie redagował zeszyty z projektami aktów prawnych oraz cykliczne biuletyny prawnicze. Był autorem szeregu artykułów i zwartych publikacji z pogranicza praktyki zarządzania i funkcjonowania administracji publicznej, m.in.: „Elementy teorii organizacji i zarządzania i nauki administracji (założenia programowe)”. Płock 2003; Rola instrukcji kancelaryjnych w porządkowaniu organizacji pracy w urzędach administracji publicznej. Warszawa 2001; Organizacja urzędów administracji publicznej”. Warszawa 2002. „Analiza i ocena sytuacji organizacyjnej i finansowej Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej w Warszawie ze wskazaniem rozwiązań umożliwiających jej poprawę” Warszawa 2002.
Ze środowiskiem syndyków i likwidatorów związany od początku, tj od zebrania założycielskiego w 1991 r. we Wrocławiu. W latach 1992 – 2006 w Stowarzyszeniu Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów był członkiem Zarządu Głównego, skarbnikiem (2000 –2004), sekretarzem, Prezesem Zarządu Oddziału Warszawskiego (od 1996 r. do 2012 r.) W Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Syndyków i Likwidatorów – członek Rady Krajowej Federacji (od 2006), przewodniczący Komisji Rewizyjnej Federacji (od 2000 r. do 2004 r.), wiceprezydent Federacji (2004 -2006), przewodniczący Sądu Polubownego (2008 – 2010), Federacji Syndyków Rzeczypospolitej Polskiej – członek zarządu (2009 – 2012).