Skip to content Skip to footer

Historia

25 lat istnienia w Polsce organizacji skupiających osoby zainteresowane praktyką stosowania prawa gospodarczego, cywilnego, upadłościowego i układowego doprowadziło do profesjonalizacji zawodu syndyka, nadzorcy i kuratora sądowego oraz likwidatora i doradcy restrukturyzacyjnego. Poniższy tekst jest pierwszą próbą  opisu historii integracji środowiska syndyków  i likwidatorów wokół wspólnych zadań a także w obronie wspólnych interesów. Zarząd Ogólnopolskiej Federacji Doradców Restrukturyzacyjnych i Syndyków będzie wdzięczny za wszelkie nadesłane sprostowania uzupełnienia i uwagi, przypomnienia pominiętych zdarzeń i dokumenty, w tym fotografie, związane z historią opisanych niżej stowarzyszeń syndyków i likwidatorów.

Stowarzyszenie Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów, jako pierwsza reprezentacja środowiska w kraju, powstało w listopadzie 1991 r. na zebraniu założycielskim w sali TNOiK we Wrocławiu. Zarejestrowane zostało na wniosek Komitetu Założycielskiego (Andrzej Srzednicki, Tadeusz Rzepiak, Marek Pasławski) w dniu 13 marca 1992 r. we Wrocławiu jako stowarzyszenie ogólnopolskie z możliwością tworzenia oddziałów, kół i przedstawicielstw. Powstało na Dolnym Śląsku dlatego, że tam najwcześniej dały o sobie znać ujemne skutki przemian strukturalnych w naszym kraju. To właśnie na Dolnym Śląsku, a szczególnie w województwie wałbrzyskim zaczęły upadać pierwsze przedsiębiorstwa. Powstało więc zapotrzebowanie na ludzi mogących poprowadzić procesy upadłościowe, a tych, czyli przygotowanych do pełnienia funkcji syndyków, w owym czasie nie było. Równocześnie wzrosło zapotrzebowanie na likwidatorów przedsiębiorstw oraz specjalistów umiejących przekształcać firmy.

Stowarzyszenie od momentu powstania jest organizacją samorządną, zrzeszającą i reprezentującą interesy zawodowe syndyków masy upadłościowej, likwidatorów przedsiębiorstw i innych podmiotów prawnych oraz sanatorów (obecnie – doradców restrukturyzacyjnych) zajmujących się procesami naprawczymi  – uzdrawiania (sanacji) gospodarki. Członkami Stowarzyszenia mogli być, w pierwszych latach działalności, sędziowie-komisarze, nadzorcy sądowi, kuratorzy, jak również inne osoby zainteresowane problematyką przekształceń własnościowych i upadłości. Liczba członków ulegała stałej zmianie i zależała od liczby powstających kół terenowych, oddziałów, a także od atrakcyjności rejestrowanych reprezentacji środowiskowych w terenie. W Polsce pod koniec 1994 r., niemal równolegle, powstały: w Krakowie – Stowarzyszenie Syndyków Polskich, w Warszawie Stowarzyszenie Praktyków Prawa Upadłościowego i Likwidatorów. W kolejnych latach na terenie całego kraju powstawały stowarzyszenia o podobnym charakterze, często wywodzące się z oddziałów regionalnych SSLiS.  Stowarzyszenie Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów w ciągu 25 lat istnienia, pod różnymi nazwami, zachowało jednak charakter ogólnopolski, posiadało oddziały również tam, gdzie działały inne stowarzyszenia, a także dysponowało największą liczbą członków opłacających składki.

Stowarzyszenie prowadziło i nadal prowadzi działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Siedzibą Zarządu Głównego był początkowo  Wrocław. W dniu 1 lipca 1997 r. dokonano rejestracji  Stowarzyszenia w VII Wydziale Cywilnym i Rejestrowym Sądu Wojewódzkiego w Warszawie i od tej daty siedzibą SSLiS jest Warszawa. W skład pierwszego Zarządu Głównego wchodzili: Andrzej Srzednicki – Prezes ZG oraz członkowie: Włodzimierz Buchalski, Jerzy Marciniak, Witold Missala, Marek Pasławski i z urzędu – prezesi Oddziałów.

Zarząd Główny SSLiS powoływał oddziały Stowarzyszenia, koła terenowe i przedstawicielstwa. Pierwszy Oddział powstał w Warszawie już w marcu 1992 r., a zarejestrowany jako samodzielna osoba prawna działał od dnia 16 czerwca 1992 r. Do 1996 r. powstały następujące oddziały:

Nazwa Oddziału

Nazwiska Prezesów

Warszawski

Adam Jaroszyński, Włodzimierz Buchalski, Tomasz Serafin,
Witold Missala

Wielkopolski

Jolanta Tomidajewicz, Waldemar Bojarski

Dolnośląski

Jerzy Szymak

Małopolski

Jacek Kolibski, Alfred Szylko, Leszek Bielecki

Podlaski

Andrzej Żukowski

Łódzki

Maria Turska

Szczeciński

Michał Kucharuk

Bydgoski

Barbara Łopatka, Eugeniusz Sprengel

Pilski

Ryszard Jackowiak, Piotr Forszpaniak

Koszaliński

Bogusław Szpinda

Olsztyński

Jerzy Bogacz

Opolski

Józef Klimas

Rzeszowski, Podkarpacki

Renata Łepki, Krzysztof Sarna

Koło Terenowe w Słupsku

Edward Wawrzyńczak

Do 2000 r. oddziały Stowarzyszenia funkcjonowały dodatkowo w Gdańsku (Krzysztof Popiel), Jeleniej Górze (Roman Drabiński), Legnicy (Henryk Pakuła), Lublinie (Leszek Liszcz).

W roku 2011 zarejestrowano w KRS 12 Oddziałów Stowarzyszenia: Warszawski, Olsztyński, Małopolski, Jeleniogórski, Wielkopolski, Gdański, Dolnośląski, Bydgoski, Legnicki, Pilski, Opolski i Podlaski.

Kolejnym etapem rozwoju Stowarzyszenia, a właściwie działalności osób będących członkami SSLiS było podjęcie współpracy z innymi stowarzyszeniami działającymi w kraju. Jarnołtówek był miejscem drugiego Zjazdu Stowarzyszenia, podczas którego doszło do wyboru nowych władz SSLiS, przeniesiono siedzibę Stowarzyszenia do Warszawy oraz podjęto starania o zwołanie ogólnopolskiego kongresu syndyków z misją stworzenia  jednolitej, krajowej reprezentacji środowiska poprzez powołanie federacji stowarzyszeń powstałych do tego czasu na terenie całej Polski. 

SSLiS było nie tylko inicjatorem powołania i współtwórcą Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń, Syndyków i Likwidatorów. Członkowie Stowarzyszenia brali aktywny udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu Ogólnopolskiego Kongresu Syndyków, który odbył się 10 grudnia 1996 r. w Warszawie. OFSSiL zarejestrowano w  Warszawie 31 października 1997 r. Witold Missala, Włodzimierz Buchalski i Tadeusz Żochowski reprezentowali Stowarzyszenie i czynnie uczestniczyli w postępowaniu rejestrowym Federacji. W. Buchalski został wybrany do reprezentowania Stowarzyszenia w Radzie Krajowej Federacji. Do pierwszego Zarządu OFSSiL zostali wybrani: Tadeusz Żochowski (prezydent ale po upływie niecałego roku zrezygnował z funkcji i zastąpił go Andrzej Koniecki, który został początkowo wybrany na wiceprezydenta) oraz wiceprezydenci – Jerzy Bogacz, Leszek Ciepliński, Witold Missala i Jerzy Szymak. 

W szczytowym okresie w Federacji zrzeszonych było 19 stowarzyszeń których przedstawiciele wchodzili w skład Rady Krajowej Federacji. Były to: Stowarzyszenie Syndyków Polskich w Krakowie, Regionalne Stowarzyszenie Syndyków i Likwidatorów w Olsztynie, Stowarzyszenie Praktyków Prawa Upadłościowego i Likwidatorów w Warszawie,  Łódzkie Stowarzyszenie Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów, Stowarzyszenie Syndyków Województwa Śląskiego, Lubuskie Stowarzyszenie Likwidatorów i Syndyków w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Syndyków Likwidatorów i Sanatorów w Warszawie, Stowarzyszenie Syndyków i Likwidatorów w Warszawie, Stowarzyszenie Syndyków  Likwidatorów i Kuratorów w Wrocławiu, Podkarpackie Stowarzyszenie Syndyków i Likwidatorów, Pomorskie Stowarzyszenie Syndyków i Likwidatorów w Gdańsku, Stowarzyszenie Syndyków i Likwidatorów w Łodzi, Wielkopolskie Stowarzyszenie Syndyków, Likwidatorów, Nadzorców Sądowych i Zarządców w Poznaniu, Legnicko-Świdnickie Stowarzyszenie Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów w Legnicy, Regionalne Stowarzyszenie Syndyków i Likwidatorów w Białymstoku, Stowarzyszenie Syndyków i Nadzorców w Koszalinie, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Syndyków w Szczecinie, Regionalne Stowarzyszenie Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów w Radomiu, Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Syndyków Praktyków i Teoretyków Prawa Upadłościowego i Naprawczego SANACJA w Inowrocławiu. W momencie likwidacji w 2012 r., w Federacji zrzeszone były następujące stowarzyszenia: Regionalne Stowarzyszenie Syndyków i Likwidatorów w Olsztynie, Federacja Syndyków RP w Warszawie, Stowarzyszenie Syndyków Likwidatorów i Kuratorów we Wrocławiu, Pomorskie Stowarzyszenie Syndyków i Likwidatorów w Gdańsku, Wielkopolskie Stowarzyszenie Syndyków, Likwidatorów , Nadzorców Sądowych i Zarządców w Poznaniu, Regionalne Stowarzyszenie Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów w Radomiu oraz Stowarzyszenie Syndyków, Rzeczoznawców i Doradców Gospodarczych Polska – Europa w Warszawie. 

Przez dwie kadencje (statut OFSSiL wyznaczył okres kadencji władz na dwa lata) skład władz się nie zmieniał. W 2002 r. pięcioosobowy Zarząd tworzyli Krzysztof Popiel jako prezydent oraz J. Bogacz, Irena Buczyńska, Andrzej Koniecki i Krzysztof Sarna jako wiceprezydenci. W 2004 r. A. Koniecki został prezydentem a wiceprezydentami zostały następujące osoby: Ewa Bosy, Barbara Książkiewicz, Włodzimierz Buchalski i Grzegorz Tyniec. W 2006 r. ponownie na prezydenta został wybrany K. Popiel, który do końca istnienia Federacji zachował tę funkcję zaś wiceprezydentami wybrano Ewę Bosy, Waldemara Bojarskiego, Jana Lecha Hińcza i Witolda Missalę. W 2008 r. wiceprezydentami zostali wybrani: Piotr Forszpaniak, J. L. Hińcz, W. Missala i K. Sarna. W 2010 r., jako wiceprezydenci, do zarządu weszli: J. Bogacz, W. Missala, Adam Pilecki (w tym samym roku zrezygnował z pełnienia funkcji) i Tomasz Serafin. 30 maja 2012 r. na zebraniu Rady Krajowej Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Syndyków i Likwidatorów podjęto uchwałę o rozwiązaniu Federacji a na likwidatora wybrano W. Buchalskiego. OFSSiL w likwidacji istniała do 31 grudnia 2012 r. Jej funkcje a także zobowiązania i należności, sukcesywnie przejmowała w tym czasie, Federacja Syndyków Rzeczypospolitej Polskiej. 

8 września 2011 r. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Syndyków Likwidatorów i Sanatorów podjęło uchwały o zmianie statutu Stowarzyszenia i nadaniu mu nowej nazwy. Od zarejestrowania tej zmiany przez KRS w dniu 6 lutego 2012 r. Stowarzyszenie działało po nazwą Federacja Syndyków Rzeczypospolitej Polskiej. W. Missala złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa SSLiS w dniu 31 maja 2012 r. a funkcję prezydenta Federacji do czasu Walnego Zebrania powierzono K. Popielowi. 30 listopada 2012 r. odbył się Zwyczajny Walny Zjazd Federacji Syndyków Rzeczypospolitej Polskiej, na którym wybrano władze Federacji w składzie: K. Popiel – prezydent, Irena Buczyńska, Jerzy Bogacz, Marek Karbowski i Witold Missala – wiceprezydenci. Zmiany przepisów prawa wymusiły konieczność odnalezienia się członków Federacji w nowym otoczeniu prawnym, dlatego też 12 czerwca 2015 r., Federacja kolejny raz zmieniła swój statut i nazwę. Od tej daty Stowarzyszenie nosi nazwę Ogólnopolska Federacja Doradców Restrukturyzacyjnych i Syndyków. Od 13 października 2016 r. Zarządem Głównym Federacji kieruje K. Popiel zaś wiceprezydentami są: Irena Buczyńska, Jerzy Bogacz, Łukasz Grenda i Witold Missala.

Działalność wydawnicza i szkoleniowa

W początkowym okresie Stowarzyszenie skupiło się na działaniach zmierzających do rozpropagowania znaczenia procesów upadłościowych dla całej gospodarki i konkretnych grup ludzi. Upadłości bowiem w tamtym czasie, szczególnie przedsiębiorstw państwowych, były jednym z większych źródeł prywatyzacji. Z drugiej strony wiązały się z tragedią ludzi tracących swój warsztat pracy i zarobki. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że obowiązywało prawo upadłościowe z 1934 r., nie w pełni dostosowane do realiów lat dziewięćdziesiątych XX w. Wymagało ono gruntownych zmian. Głównym zadaniem Stowarzyszenia było więc kształcenie syndyków w zakresie prawa gospodarczego, cywilnego, finansowego i upadłościowego, zarządzania podmiotami gospodarczymi oraz opiniowanie powstających przepisów prawnych i przedstawianie organom państwa propozycji prawnych rozwiązań a także chronienie syndyków i likwidatorów przed, dość szybko kształtującą się w społeczeństwie, opinią „grabarzy” przedsiębiorstw. Apogeum narastania niekorzystnej opinii był zamieszczony w tygodniku Polityka w 2002 r. artykuł Bianki Mikołajewskiej pt. „Grabarze biznesu”, w którym znalazło się szereg niesprawiedliwych stwierdzeń wynikających z nieznajomości materii prawnej postępowań upadłościowych i układowych.

Cel główny działalności Stowarzyszenia polegający na ochronie interesów osób biorących udział w postępowaniach likwidacyjnych, upadłościowych i naprawczych najefektywniej był realizowany poprzez, m. in.: doskonalenie działania syndyków, likwidatorów, zarządców komisarycznych, nadzorców sądowych, kuratorów i sędziów komisarzy, a także wydawanie poradników i literatury fachowej. Członkowie SSLiS redagowali  od czerwca 1994 r. biuletyn na łamach pisma „Prawo Przedsiębiorcy” w dziale pt. „Sanacje, likwidacje, upadłości”. Na łamach tego biuletynu wypowiadali się członkowie Stowarzyszenia (m. inn. Witold Missala, Marek Pasławski, Włodzimierz Buchalski) oraz sędziowie SN, SO, SA, SR (m. in. Gerard Bieniek, Stanisław Gurgul, Maria Anna Majewska-Jurys), a także sędziowie komisarze prowadzący w sądach gospodarczych postępowania upadłościowe. Stowarzyszenie przy pomocy Spółki SSLiS BTA Sp. z o. o. (w 1997 r. Zarząd Główny Stowarzyszenia podjął uchwałę w sprawie nabycia udziałów w spółce z o. o. BTA w Warszawie i określił zadania spółki polegające na prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie szkoleń, wydawnictw, konsultingu, doradztwa, pośredniczenia w zamieszczaniu ogłoszeń prasowych,obsłudze małych podmiotów w zakresie bhp) prowadziło własną działalność wydawniczą. Jej rezultatem było wydanie, m. in. broszur G. Bieńka – „Sanacja, likwidacja, upadłość i postępowanie układowe podmiotów gospodarczych w orzecznictwie SN” czy W. Missali, M. Pasławskiego, K. Kubali – „Postępowanie układowe dla dłużników wierzycieli i nadzorców sądowych”.  Ponadto Stowarzyszenie organizowało kursy podstawowe, przygotowujące kandydatów na likwidatorów, syndyków i zarządców komisarycznych oraz sympozja i konferencje, których zadaniem było dostarczanie i doskonalenie wiedzy członków Stowarzyszenia oraz osób zainteresowanych problematyką upadłości, likwidacji i sanacji.

Stowarzyszenie Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów w ramach cyklu szkoleniowego zorganizowało szereg spotkań seminaryjnych poświęconych prawnym, organizacyjnym i ekonomicznym problemom sanacji, likwidacji i upadłości oraz konferencję Sejmiku Organów Założycielskich Przedsiębiorstw Państwowych. Zasadą organizowanych szkoleń było wydawanie materiałów konferencyjnych w postaci zwartych zeszytów. Ich treść wypełniali wykładowcy przedstawiając swoje wystąpienia w różnych formach – konspektu, eseju, prezentacji itp. Z czasem powstał zbiór przeszło 50 zeszytów pod nazwą Komentarze i Informacje Stowarzyszenia…Pierwsze takie szkolenie, w październiku 1994 r., w Polanicy Zdroju, zorganizowane zostało wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości i dotyczyło problematyki układu i upadłości. W jego wyniku środowisko zgłosiło do ministerstwa szereg wniosków dotyczących zmian w projektowanej nowelizacji prawa upadłościowego zawartych w poniższym dokumencie. 

 POBIERZ DOKUMENT

Uwagi krytyczne Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Syndyków i Likwidatorów do przyjętego przez Radę Ministrów rządowego projektu ustawy o licencji syndyka.

W 1996 r. w Polanicy Zdroju omówiono problematykę prowadzenia ksiąg rachunkowych w upadłości oraz kwestie obrotu wierzytelnościami i zobowiązaniami. W tym samym roku w Jarnołtówku na Opolszczyźnie zajęto się inwestycjami kapitałowymi oraz egzekucją administracyjną i sądową w kontekście procedur likwidacyjnych i upadłościowych. (2)

Rok 1997 wskutek nowelizacji prawa upadłościowego i  przepisów o egzekucji sądowej pozwolił członkom Stowarzyszenia na przedyskutowanie tej problematyki podczas trzech kolejnych konferencji. I tak:  w Solinie omówiono problemy egzekucji w postępowaniu likwidacyjnym upadłościowym i układowym, w Dadaju poruszono zagadnienia papierów wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym a w Zaciszu skupiono się na współpracy syndyków i likwidatorów z organami administracji publicznej oraz sądami na tle nowelizacji prawa upadłościowego i przepisów o egzekucji sądowej. (3)

Z chwilą zarejestrowania OFSSiL w październiku 1997 r. (31.X.1997 r.) Federacja przejmując od SSLiS podstawowe formy pracy, aranżowała – często współpracując i koordynując tematykę z członkami  – równoległe, ogólnopolskie konferencje syndyków i sędziów komisarzy. Szkolenia i inne formy doskonalenia zawodowego prowadziły również inne stowarzyszenia członkowskie.

W 1998 r. SSLiS w Kalborni skupiło się nad zagadnieniami  zarządzania majątkiem i finansami w likwidacji i upadłości a w Świeradowie Zdroju omówiono implikacje reformy administracyjnej i sądownictwa w kontekście postępowań upadłościowych, likwidacyjnych i sanacyjnych. OFSSiL natomiast, na dwóch konferencjach w Popowie i jednej w Gdańsku-Sobieszewie poruszyła problematykę wdrożenia do praktyki sądowej znowelizowanych przepisów prawa upadłościowego. (5)

W 1999 r. na konferencji zorganizowanej w Kadynach przez SSLiS omówiono procedury negocjacyjne w postępowaniu upadłościowym i likwidacyjnym zaś w Podlesicach poruszono kwestie odpowiedzialności syndyka w postępowaniu upadłościowym. OFSSiL w Starych Jabłonkach skupiło się na międzynarodowych aspektach postępowania upadłościowego posiłkując się przykładami postępowań w Austrii i Niemczech zaś w Popowie, przy współpracy organizacyjnej  Zrzeszenia Prawników Polskich i Ministerstwa Sprawiedliwości, omówiono praktyczne aspekty prowadzenia postępowania upadłościowego. (4)

Rok 2000 zapoczątkował prace na istotnymi zmianami w prawie gospodarczym, w tym prawie upadłościowym.  W Wenecji nad jez. Biskupińskim, podczas konferencji organizowanej przez SSLiS omówiono nowelizację prawa gospodarczego, zaś w Nałęczowie zajęto się nowelizacją prawa upadłościowego i postępowaniem rejestracyjnym w KRS. W tym samym roku OFSSiL w Zakopanem poruszono zagadnienia prawa pracy w kontekście postępowania upadłościowego oraz przedyskutowano konkretne propozycje zmian w prawie upadłościowym. Przedyskutowano również projekt ustawy o samorządzie zawodowym syndyków, który dojrzewał w środowisku syndyków w poprzednich latach. Wspólnie z Zachodnim Centrum Organizacji Sp. z o. o. oraz Zachodnim Stowarzyszeniem Zarządców Nieruchomości, w Bukowym Dworku koło Łagowa OFSSiL zorganizowała licencjonowany kurs zarządców nieruchomości wraz z egzaminem, który dał członkom stowarzyszeń możliwość uzyskania licencji zawodowej Zarządcy nieruchomości. (4)

W 2001 r. w Czarnej k. Ustrzyk Dolnych omówiono nowe regulacje prawne w praktyce zarządzania. Skupiono się roli spółek kapitałowych w nowym Kodeksie Spółek Handlowych oraz na praktyce funkcjonowania Krajowego Rejestru Sadowego. W Potoku Złotym k. Częstochowy, pod patronatem Polskiej Federacji Organizacji Zarządców i Administratorów Nieruchomości SSLiS zorganizowało konferencję dotyczącą organizacyjnych i prawnych aspektów zarządzania nieruchomością przez syndyka likwidatora i zarządcę komisarycznego. W czerwcu 2001 r. wspólnie z ministerstwem sprawiedliwości OFSSiL zorganizowała w Piszu konferencję poświęconą wybranym zagadnieniom z procedur upadłościowych, roli kuratora sadowego w postępowaniach wszczynanych  w KRS oraz projektowi ustawy o samorządzie zawodowym syndyków. Jesienią Federacja w Starych Jabłonkach skupiła się na dyskusji o roli sędziego komisarza w postępowaniu upadłościowym. (4)

Rok 2002 z uwagi na szerokie konsultacje zredagowanego projektu ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze – zaowocował wzmożoną współpracą pomiędzy SSLiS a OFSSiL na niwie szkoleniowej. W Popowie omówiono upadłość firm leasingowych, w Starych Jabłonkach zajęto się upadłością spółdzielni mieszkaniowych, firm deweloperskich i towarzystw budownictwa społecznego. Ta konferencja została zorganizowana pod patronatem Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast prof. Marka Bryxa. W Dębem, pod patronatem Zrzeszenia Prawników Polskich przedyktowano problemy upadłości i układu w postępowaniu naprawczym w świetle nowego prawa upadłościowego. Zapoznano się również z niemieckimi rozwiązaniami w prawie insolwencyjnym. W Białowieży przedstawiono uczestnikom projekt ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze po drugim czytaniu w Sejmie RP.  po wymianie poglądów z przedstawicielami MS środowisko postulowało wniesienie poprawek do kilku art. przedstawionego projektu. Reprezentanci Stowarzyszenia zaprezentowali te postulaty na posiedzeniu Komisji Sejmowej. (4)

W 2003 r. 4 szkolenia przeprowadziła tylko OFSSiL. Wszystkie – w Garbiczu, Arłamowie, Juracie i Dźwirzynie – mieściły się w formule konsultacji autorów projektu   prawa upadłościowego i naprawczego z praktykami postępowań. (4)

W 2004 r. SSLiS w Starych Jabłonkach podjęło dyskusję nad projektem MS ustawy o syndykach i licencjach zawodowych i towarzyszącymi mu, projektami rozporządzeń ministra sprawiedliwości. Oceniono również prawne i finansowe uwarunkowania postępowań upadłościowych po roku funkcjonowania prawa upadłościowego i naprawczego. Sformułowano i przesłano do MS dokument będący podsumowaniem toczącej się w środowisku dyskusji.

W Jastrzębiej Górze (przy współpracy MS) i Ciechocinku, na konferencjach wspólnie organizowanych zostały podsumowane  doświadczenia pierwszego roku funkcjonowania ustawy. W Płotkach  przedyskutowano wybrane zagadnienia z praktyki postępowania upadłościowego w świetle nowych przepisów oraz zaznajomiono się z kolejną wersją projektu ustawy o syndykach. OFSSiL w Krakowie również podsumowała rok funkcjonowania nowego prawa upadłościowego i naprawczego oraz przedyskutowała projekt ustawy o syndykach zgłoszony przez MS. (5)
 
W 2005 r. kontynuowano współpracę SSLiS z OFSSiL w zakresie organizacji konferencji. W Polanicy sympozjum poświęcono zagadnieniom prawnym zapisanym w innych ustawach i administracyjnym determinującym tok postępowania upadłościowego. W drugiej połowie rozszerzono współpracę w ramach porozumienia z 2004 r. pomiędzy pięcioma stowarzyszeniami (SSLiS, Regionalne Stowarzyszenie Syndyków i Likwidatorów w Olsztynie, Pomorskie Stowarzyszenie Syndyków i Likwidatorów, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Syndyków, Stowarzyszenie Syndyków, Rzeczoznawców i Doradców Gospodarczych Polska-Europa) a Portalem BAKRUT celem zorganizowania międzynarodowej konferencji. Konferencja, w której oprócz polskich syndyków, uczestniczyli  praktycy postępowań upadłościowych z Republiki Federalnej Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier i Francji, odbyła się pod patronatem Ministra Sprawiedliwości RP, w Miedzeszynie w czerwcu 2005 r. Tematyką obrad konferencji  objęto zagadnienia wtórnych postępowań upadłościowych oraz standardy sprawozdawczości finansowej obowiązujące w postępowaniach upadłościowych wybranych krajów europejskich. (2)
 
W 2006 r. OFSSiL przygotowała jedno szkolenie w Starych Jabłonkach poświęcone nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego, zobowiązaniom publicznoprawnym w postępowaniu upadłościowym, statusowi syndyka, a także przepisom dotyczącym postępowań upadłościowych znajdującym się w innych ustawach niż Prawo upadłościowe i naprawcze. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Syndyków, Doradców Gospodarczych i Rzeczoznawców Polska – Europa  pod patronatem INSOL zorganizowano w Warszawie międzynarodową konferencję nt: Niewypłacalność, restrukturyzacja i zagrożone inwestycje w Europie Wschodniej. (2)
 
 W 2007 r. OFSSiL zorganizowała konferencję w Bronisławowie nad Zalewem Sulejowskim. Poruszono podczas jej obrad zagadnienia związane z nowelizacją prawa upadłościowego i naprawczego, zmianami w kodeksie postępowania cywilnego a dotyczącymi spraw gospodarczych, licencją syndyka. (1)
 
 W 2008 r. W Starych Jabłonkach zorganizowano konferencję poświęconą zagadnieniom związanym z licencją syndyka, trwającymi egzaminami przed Państwową Komisją Egzaminacyjną oraz upadłości konsumenckiej. (1)
W  2009 r. w Starych Jabłonkach  zorganizowano sympozjum, które było, w zasadzie instruktażem podpowiadającym chętnym do przystąpienia do egzaminu , jak zdawać, jakich pytań należy się spodziewać itp. (1)
 
Podobnie postąpiono w 2010 r. w Olszanicy, gdzie również syndycy po zdanym egzaminie na licencję syndyka podzielili się swoimi doświadczeniami z osobami chcącymi przystąpić do egzaminu. (1)
 
Po likwidacji OFSSiL i zmiany nazwy SSLiS, Federacja Syndyków Rzeczpospolitej Polskiej w Serocku w 2012 r.  zorganizowała konferencję dotyczącą przede wszystkim ustawy o ochronie nabywców lokali mieszkalnych lub domu jednorodzinnego. Podczas jej trwania zaznajomiono się również z propozycjami zmian w prawie upadłościowym i naprawczym. (1)
 
W 2013 r., z okazji kolejnego zjazdu FSRP,  w Popowie zaznajomiono się i przedyskutowano  projekt ustawy Prawo restrukturyzacyjne. (1)
 
W 2014 r. na konferencji w Popowie omówiono przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej i prawa restrukturyzacyjnego oraz zapoznano się ze zmianami ustawy o KRS. (1)
 
W 2015 r w Karpaczu omówiono zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym w kontekście ustawy restrukturyzacyjnej oraz zawiłości upadłości konsumenckiej. W Popowie poruszono zagadnienia nowelizacji prawa upadłościowego oraz kwestie sprzedaży ruchomości w postępowaniu upadłościowym. (2)
W 2015 r.  nawiązano ścisły kontakt z DGA Centrum Sanacji Firm S.A. z Poznania, w wyniku której członkowie OFDRiS (zmiana nazwy nastąpiła w czerwcu 2015 r.) w 2016 r. uczestniczyli w seminarium poświęconym sanacji firm w świetle prawa restrukturyzacyjnego. W Szklarskiej Porębie w kwietniu 2016 r. Federacja zorganizowała konferencję  dotyczącą organizacyjnych i finansowych aspektów restrukturyzacji firm w kontekście doświadczeń obowiązywania prawa restrukturyzacyjnego. W Guzowym Piecu Ogólnopolska Federacja Doradców Restrukturyzacyjnych i Syndyków  zorganizowała konferencję na temat praktycznych aspektów postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych oraz zmian przepisów dotyczących obrotu nieruchomościami. (2)
W 2017 r. wspólnie z Podkarpackim Stowarzyszeniem Doradców Restrukturyzacyjnych Federacja w Grand Chotowej zorganizowała konferencję poświęconą metodyce postępowań restrukturyzacyjnych,  sprawom majątkowym, oraz rolą KRS w postępowaniach upadłościowych. (1)
 
Nie licząc szkoleń organizowanych w tym czasie przez regionalne stowarzyszenia i oddziały SSLiS, FSRP, OFDRiS bieżąca konferencja jest 58 spotkaniem doskonalącym warsztat zawodowy syndyków, likwidatorów, doradców restrukturyzacyjnych, zarządców i nadzorców sądowych a także liczną grupę sędziów, którzy w tych spotkaniach uczestniczyli.
 
Stowarzyszenia dbały o wysoki poziom merytoryczny przedstawianych treści podczas wykładów prezentowanych na konferencjach i sympozjach. Wykładowcami byli profesorowie uniwersyteccy:  Jerzy Jacyszyn, Andrzej Jakubecki, Andrzej Kidyba, Antoni Witosz, Feliks Zedler, Fryderyk Zoll; sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego: Gerard Bieniek, Alicja Plucińska-Filipowicz, Zdzisław Świeboda; sędziowie sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych:  Krystyna Bilewicz, Jerzy Baszak, Paweł Biliński, Jan Brol, Leszek Ciulkin, Dariusz Czajka, Iwona Dziamska, Maciej Glabas, Stanisław Gurgul, Jarosław Jakuszewski, Paweł Janda,  Krzysztof Józefowicz,  Alicja Huziuk, Anna Hrycaj, Jarosław Horobiowski, Dariusz Kłodnicki, Artur Lesiak, Maria Anna Majewska-Jurys, Janusz Płoch, Andrzej Sieradzki, Adam Tomczyński, Grzegorz Trojanowski, Maria Jagoda Werle, Lesław Zawada,  Arkadiusz Zagrobelny, Cezary Zalewski Piotr Zimmerman. Ze strony członków Stowarzyszenia czynnymi wykładowcami byli: Witold Missala, Andrzej Srzednicki, Jerzy Pałys, Marek Pasławski i Krzysztof Popiel. Informatycznie wspierał, szczególnie w zakresie statystyki prowadzonych postępowań upadłościowych i tworzenia list wymaganych prawem upadłościowym, Jan Lech Hińcz. Materiały, w tym cykliczny biuletyn Komentarze i Informacje Stowarzyszenia opracowywał Włodzimierz Buchalski. Za organizację sympozjów ze strony SSLiS odpowiadał Włodzimierz Buchalski. Z chwilą powstania Federacji organizacja konferencji spoczywała na barkach Ireny Buczyńskiej.
Z okazji spotkań konferencyjnych organizowano również cykliczne, obowiązkowe  szkolenia dla kadry kierowniczej z zakresu BHP.
 
Działalność na rzecz środowiska
 
Stowarzyszenie prowadziło swoją działalność poprzez oddziały skupiające osoby – członków Stowarzyszenia z danego regionu, a także współtworzyło a następnie współpracowało z kilkunastoma innymi stowarzyszeniami z całego kraju w ramach Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Syndyków i Likwidatorów. Podczas dwudziestopięcioletniej działalności w środowisku osób profesjonalnie zajmujących się procesami upadłościowymi, likwidacyjnymi, prywatyzacyjnymi i sanacyjnymi, Stowarzyszenie zmieniając nazwy rekomendowało sądom, instytucjom i przedsiębiorcom osoby, które skutecznie przeprowadzały postępowania upadłościowe i likwidacyjne. Stowarzyszenie stale współpracuje z komisjami sejmowymi i senackimi oraz z administracją rządową: ministerstwem sprawiedliwości, ministerstwem finansów, ministerstwem gospodarki czy byłym ministerstwem skarbu i z niektórymi wojewodami. Uczestniczy w pracach legislacyjnych dotyczących zmian w prawie cywilnym i gospodarczym. Uczestniczyło jako ekspert w pracach Komisji Przekształceń Własnościowych w Sejmie kierowanej przez panią poseł Grażynę Staniszewską. Zorganizowało spotkanie z ówczesnym Ministrem Przekształceń Własnościowych panem Januszem Lewandowskim w celu przedstawienia zakresu procesów upadłościowych na tle zachodzących procesów prywatyzacyjnych. 
 
W sierpniu 2002 roku po zmianie w składzie Rządu RP powstał tzw „plan Premiera Kołodki” w skład którego weszło Prawo Upadłościowe i Naprawcze. Przedstawiciele Federacji zostali zaproszeni na ostatnie posiedzenie Komisji Kodyfikacyjnej przy Ministrze Sprawiedliwości na którym omówiono tekst projektu ustawy w formie przekazywanej do Premiera a następnie do Sejmu. W trakcie prac Sejmu i Senatu nad ww ustawą, Federacja brała czynny udział w wszystkich posiedzeniach podkomisji ds. prawa upadłościowego i naprawczego a następnie w posiedzeniach Komisji Ustawodawczej oraz połączonych Komisji Ustawodawczej i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (przedstawiciele Federacji poza przedstawicielami banków byli jedynymi, którzy od początku do końca brali udział w pracach nad ustawą w ramach prac sejmu i senatu). W ramach tych prac wniesiono szereg poprawek które Sejm przyjął. Mimo usilnych starań w Komisjach Sejmowych jak i w Komisji Senackiej nie udało się wprowadzić zapisu wprost, że syndyk jest zawodem (ustawa o zawodach regulowanych jak i klasyfikacja GUS określają syndyka jako zawód). Na skutek wniesionych wniosków za pośrednictwem Senatu zapisano w art. 158 że syndyka powołuje się na „stanowisko” co otworzyło możliwość dalszego działania w sprawie uznania zawodu syndyka. Uzyskano korzystne dla środowiska syndyków, nadzorców i zarządców zapisy w ustawie o ubezpieczeniach i składkach ZUS. Równolegle do czynności związanych z uchwaleniem nowego prawa upadłościowego prowadzono szereg rozmów w sprawie uchwalenia ustawy o Korporacji Syndyków. Federacja doprowadziła do powstania nowego projektu ustawy o samorządzie zawodowym syndyków opracowanej przez prof. Zedlera. Ponieważ w zapisach ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze uchwalonej w 2003 roku znalazł się zapis o licencjach dla syndyków, zarządców i nadzorców sądowych opracowany projekt ustawy o samorządzie syndyków w pierwotnej wersji stał się w większości nieaktualny. Konsultowano również ustawę o zmianie ustawy kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i innych ustaw w zakresie wprowadzenia zmian do prawa upadłościowego i naprawczego w związku z wprowadzeniem hipoteki gruntowej i listów zastawnych. Zmiany te zostały uwzględnione. Kolejna konsultacja dotyczyła  ustawy o KRS. 
 
W 2006 roku Federacja monitorowała orzecznictwo WSA w sprawie podatku VAT od wynagrodzeń syndyków oraz przygotowania do rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o stwierdzenie, że art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim określa czynności, których wykonanie nie jest w rozumieniu art. 15 ust. 2 tej ustawy uznane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą – narusza zasady przyzwoitej legislacji, a więc zasadę zaufania obywatela do państwa i stosowanego prawa, tj. art. 2 Konstytucji RP (sygn. sprawy K 50/05). Podejmowane były próby uregulowania tej sprawy w toku prac zarówno nad projektem ustawy o licencji syndyka, jak i nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego. Z uwagi na relatywnie marginalny problem – z punktu widzenia funkcjonowania VAT w Polsce – nie można było liczyć na rozstrzygnięcie ustawowe, lecz jedynie na uregulowanie tej sprawy w orzecznictwie sądów administracyjnych. 
2006 rok to rok kryzysu w Federacji. Organizacja zmuszona była skonsolidować swoje wysiłki w celu poprawy publicznego wizerunku środowiska i przeciwstawić się próbom marginalizacji środowiska syndyków przez administrację rządową podczas prac legislacyjnych dotyczących ustawy o licencji syndyka. Kryzys przełamano wybierając nowy zarząd Federacji. Priorytetową kwestią nowego Zarządu stała się sprawa praw nabytych. Ustawa o licencji syndyka była bardzo restrykcyjna w stosunku do osób, które od wielu lat pełniły funkcje syndyka, nadzorcy sądowego czy zarządcy. Wymogi wobec osób, które sprawowały ww. funkcje i wobec tych, które nigdy tego nie robiły, były takie same. Zatem ustawa nie zapewniła zachowania czynnym syndykom praw nabytych. Regulowanie kwalifikacji syndyka nie może naruszać konstytucyjnych zasad niedziałania prawa wstecz oraz ochrony praw nabytych. 
 
Zarząd OFSSiL złożył w 2008 r. roku w Ministerstwie Sprawiedliwości dwa projekty ustaw: o zmianie ustawy o licencji syndyka w zakresie wprowadzenia uproszczonych zasad uzyskiwania licencji dla osób z dużym doświadczeniem w wykonywaniu czynności syndyka i podobnych (tzw. prawa nabyte) oraz o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze w zakresie zasad określania wynagrodzenia syndyka (zarządcy, nadzorcy sądowego) i jednoznacznego rozstrzygnięcia problemu podatku od towarów i usług. Poinformował, że w Ministerstwie prowadzone są prace nad obydwoma projektami. Pomimo starań, nie uzyskano pozytywnego rezultatu, więc Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów w dniu 25 czerwca 2009 roku upoważniło Zarząd Główny Stowarzyszenia do złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności z Konstytucją ustawy o licencji syndyka w terminie uznanym przez zarząd za stosowny.  Po opracowaniu wniosku NWZ SSLiS 14 kwietnia 2010 r. podjęło uchwałę o skierowaniu wniosku konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej przepisów ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o licencji syndyka w zakresie pozbawienia syndyków prawa wykonywania czynności syndyka w postępowaniu upadłościowym i równoczesnego zobligowania ich do uzyskania stosownej licencji dla wykonywania określonych czynności w postępowaniu upadłościowym. Niekorzystne dla środowiska opinie o tym wniosku przesłali do TK  Prokurator Generalny RP i Marszałek Sejmu RP.
 Od 2000 r. w środowisku trwała dyskusja nad ubezpieczeniem syndyka od odpowiedzialności cywilnej w prowadzonych przez nich upadłościach. Rozmawiano z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi , m. in. TU PBK SA, TU COMPENSA i in. W 2007 roku zintensyfikowano prace związane z ubezpieczeniem syndyków. W okresie sprawozdawczym Zarząd OFSSiL wybrał oferty Towarzystwa Ubezpieczeniowego AXA S.A. i Ogólnopolskiej Grupy Brokerskiej Sp. z o. o. jako najlepsze w zakresie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Podjęte zostały rozmowy o zawarciu umowy ramowej pomiędzy ubezpieczycielem a OFSSiL. Do zawarcia umowy doszło już w styczniu 2008 r.
 
W dniu 1 kwietnia 2004 roku powstał Komitet Koordynacyjny Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Syndyków i Likwidatorów oraz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Określono zadania które miałby Komitet moralizować w ramach współpracy. Polegałyby one na wypracowaniu pewnych wniosków i doprowadzeniu do maksymalnej spójności rozwiązań z zakresu rachunkowości oraz prawa upadłościowego, aby zbliżyć postrzeganie tych zagadnień przez oba środowiska: syndyków i księgowych. Kolejnym zadaniem było zorganizowanie wspólnej międzynarodowej Konferencji uwzględniającej problematykę finansowo – księgową oraz wymiana wykładowców na organizowanych niezależnie szkoleniach syndyków i księgowych Stanowisko Komisji Współpracy Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Syndyków i Likwidatorów oraz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W wyniku prac Komisji opracowano wspólne stanowisko:
 
Zarząd Główny był konsultowany w licznych sprawach z dziedziny prawa upadłościowego w organach administracyjnych i w parlamencie, a jego członkowie (szczególnie Panowie Krzysztof Popiel i Witold Missala) czynnie uczestniczyli w pracach komisji sejmowych nad projektami zmian przepisów prawa bezpośrednio związanych z postępowaniami upadłościowymi i likwidacyjnymi. Przykładem mogą być: ustawy o zmianie ustawy prawo upadłościowe i naprawcze (duża nowela), ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa o deweloperach). W szczególności należy podkreślić zakończoną uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej nowelizacji art. 162 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, o co stowarzyszenia od 2005 r. zabiegały, wielokrotnie zgłaszając projekt dodania do tego przepisu ustępu stanowiącego, że wynagrodzenie syndyka ulega zwiększeniu o podatek od towarów i usług,. Wypowiedzieliśmy się także w sprawie projektu ustawy z dnia 6.03.2012 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (tzw. deregulacja), zmiany ustawy o licencji syndyka, ustawy z dnia 22.07.2010 r. o zmianie kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz prawa upadłościowego i naprawczego, ustawy z dnia 22.10.2010 o zmianie prawa upadłościowego i naprawczego, ustawy z dnia 16.12.2010 o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz innych ustaw, ustawy z dnia 28.04.2011 r. o zmianie prawa upadłościowego i naprawczego (umowy ramowe), ustawy z dnia 27.01.2012 o zmianie ustawy o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasad nadzoru nad tymi systemami, ustawy o niektórych zabezpieczeniach finansowych oraz ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze. 
 
Członkowie Zarządu wraz z innymi członkami Federacji uczestniczyli w pracach uzgodnieniowych nad projektami zmiany ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego oraz niektórych innych ustaw oraz projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo restrukturyzacyjne. Konsultowano rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu doradcy restrukturyzacyjnego. Efektem tych prac było zredagowanie spójnego stanowiska, opartego na bogatych doświadczeniach członków federacji, odnośnie do proponowanych zapisów w projektach ustaw i rozporządzeń. Zgłoszono szereg uwag do projektu ustawy i nie zgłoszono uwag do projektu rozporządzenia MS. 
Federacja reprezentowana jest w Kapitule przy Prezesie Sądu Okręgowego w Gdańsku w skład której wchodzą Prezesi Sądu Okręgowego w Gdańsku, Rada Adwokacka, Rada Radców Prawnych, Izba Komornicza , Izba Notarialna, Prokuratura, Ogólnopolska Federacja Doradców Restrukturyzacyjnych i Syndyków reprezentowana przez Prezydenta Federacji. Kapituła między innymi prowadzi szkolenia z zakresu zmian prawa w wszystkich dziedzinach w tym szkolenia z zakresu wszystkich dziedzin prawa (nieodpłatnie dla ww podmiotów) oraz, szeroko pojętą, integrację środowisk prawniczych. Zadaniem Kapituły jest poprawa wizerunku Sądów co wiąże się z wyjściem środowisk prawniczych do społeczeństwa przez organizację spotkań z młodzieżą poprzez organizację dni otwartych w Sądach, prowadzenie pokazowych procesów, przedstawianie działalności poszczególnych korporacji i uświadamianie w zakresie obowiązującego prawa. Federacja w tym zakresie uczestniczyła jako współorganizator w organizacji szkoleń w zakresie prawa upadłościowego, działalności kuratorów powoływanych przez Krajowy Rejestr Sadowy, Sądy nadzorujące egzekucje itp.
Federacja w porozumieniu z Sądem Apelacyjnym w Gdańsku wyznacza na wniosek Sądów, spośród syndyków, kuratorów KRS w postępowaniach egzekucyjnych, postępowaniach kontrolnych prowadzonych na podstawie ordynacji podatkowej, kuratorów spadku.
 
Umowy i porozumienia
 
Federacja zawierała umowy i porozumienia z instytucjami zewnętrznymi (Krajową Izbą Syndyków, Instytutem Allerhanda, Dolnośląskim Stowarzyszeniem Syndyków i Kuratorów (obecnie Dolnośląskim Stowarzyszeniem Doradców Restrukturyzacyjnych), Spółką Portal Bankrut SA w likwidacji, Towarzystwem Ubezpieczeniowym AXA i April Polska Broker Sp. z o. o.), mediami (Rzeczpospolitą, AMK Portal Sp. z o. o.). W ramach porozumienia z KIS i Instytutem Allerhanda ustalono utworzenie wspólnego komitetu ds reprezentacji w europejskich instytucjach zajmujących się prawem upadłościowym. Komitet ten składający się z 6 członków (po dwóch delegatów każdej strony przystępującej do porozumienia) wypracuje zasady współpracy z narodowymi i europejskimi organizacjami upadłościowymi oraz będzie zawierał umowy o współpracy z tymi instytucjami. Do rozmów na forum europejskim z Komitetu wydelegowano Pawła Kuglarza. Porozumienie z Portalem Bankrut w likwidacji przekazało prawo dysponowania i odpłatnego udostępniania stworzonych formularzy Portalowi z wyjątkiem osób zrzeszonych w Federacji, którzy mają prawo korzystania z nich nieodpłatnie, bez prawa udostępniania ich osobom trzecim. Umowa o współpracy pomiędzy Federacją a SSLiK we Wrocławiu (obecnie DSDR) jako członkiem wspierającym poprzez wspólne podnoszenie kwalifikacji członków oraz uczestniczenie z głosem doradczym w pracach Federacji. Szczególnie porozumienie zaowocowało podczas opiniowania projektów aktów prawnych przesyłanych do Federacji w ramach konsultacji legislacyjnych przez organy Państwa.

 
* * * * *
 
Na mocy Statutów  SSLiS i FSRP  Walne Zebrania Członków a potem Walny Zjazd organizacji nadawał godność członka honorowego. I tak w latach 90-tych ub. w. nadano tę godność Andrzejowi Srzednickiemu – pierwszemu prezesowi SSLiS – oraz Jerzemu Szymakowi – prezesowi Oddziału Dolnośląskiego SSLiS. W 2013 r. ZWZ Federacji Syndyków RP godność członka honorowego nadało Mieczysławowi Gałąsce – wieloletniemu syndykowi bydgoskiemu; Krzysztofowi Sarnie – wybitnemu syndykowi, wieloletniemu prezesowi Podkarpackiego Stowarzyszenia Syndyków i Likwidatorów; Stanisławowi Gurgulowi – wybitnemu komentatorowi prawa upadłościowego, sędziemu w stanie spoczynku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. W 2016 r. godność tę nadano Marii Thetschel-Zgud, Markowi Pasławskiemu, Andrzejowi Jakubeckiemu i Włodzimierzowi Buchalskiemu. (opr. WB).
 
W 2018 w Oleśnicy wspólnie z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Syndyków zorganizowano konferencję dotyczącą problemów związanych ze sprzedażą przedsiębiorstwa w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych, zabezpieczeniami rzeczowymi wierzytelności w tych postępowaniach, planem podziału sum uzyskanych ze sprzedaży składników majątku oraz niektórych zagadnień dotyczących ksiąg wieczystych.
 
W 2019 w Ciechocinku uwagę uczestników skupiono na zagadnieniach związanych z zakresem obowiązków, kompetencjami doradców restrukturyzacyjnych i syndyków oraz na problemach postępowania z aktami sądowymi i kancelaryjnymi w świetle zmian w prawie upadłościowym. 
 
Z powodu pandemii terminy konferencji zaplanowane na 2020 r. i 2021 r.  są przesuwane.

OFDRiS © 2026 Wszelkie prawa zastrzeżone